Bölüm Hakkında

Program, Tarım Ekonomisi alanında çalışan kişilere sunulması amacıyla ilk defa 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde öğrenci almaya başlamıştır.

Bu programda kamu ya da özel sektörde çalışan ya da henüz çalışmayan lisans mezunlarının ufuklarının yeni becerilerle geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda, programa başvuran öğrencilerin temel olarak tarım sektöründe faaliyet gösteren geleneksel ve modern işletmelerin planlaması ve yönetimi, işletmelere finansman sağlanması, tarımsal taşınmazlarının kıymet takdiri, tarımsal üretim girdilerinin ticareti ve pazarlanması, tarım ürünleri politikası, tarım ürünleri sigortalanması, tarım ürünleri dış ticaret işlemleri ve piyasaları konularında yetiştirilmesi düşünülmektedir. Bu program çerçevesinde ayrıca bilimsel araştırma yöntemleri ve veri analiz teknikleri, kırsal kalkınma, tarımda sosyal güvenlik ve iş güvenliği, tarım bankacılığı, tarımsal yayım gibi konulara da yer verilmektedir

Kamu ve özel sektörde aktif çalışan olup mesai saatlerinde derslere devam edememe gibi kısıtları olan hedef kitlenin genellikle lisans mezuniyeti oldukça eski olup tez aşamasını sürdürebilme olanakları zayıftır. Ancak günün koşullarına uyum sağlayabilmek ve yeni bilimsel gelişmeleri takip edebilmek amacıyla bilgi noksanlıklarını gidererek kendilerini geliştirme ihtiyacı içerisindedirler. Uzaktan Eğitim Tarım Ekonomisi Tezsiz yüksek lisans programı için yukarıda belirtilen gerekçeler doğrultusunda hedef kitlenin farklı olması programın tezli yüksek lisans programından en önemli farkı olarak ifade edilebilir.

Eklenme tarihi :29.10.2022 12:59:29
Son güncelleme : 29.10.2022 12:59:29