Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKUZEM)


E-Öğrenme Ortamı

E-Öğrenme Ortamları

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu uzaktan eğitim programlarından birine kayıt yaptıran öğrencilerin e-posta adreslerine e-öğrenme içeriğine erişim, kayıt, sınav gibi elektronik işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlayacak parola bilgisi gönderilecek ve Öğretim Yönetim Sistemine giriş hesapları açılacaktır.

Akuzeme kayıt yaptıran öğrenciler internet ortamında sunulan Canlı Ders, Ders Kayıtları, Yazılı Ders Metinleri, Konu değerlendirme Soruları ile Eşzamanlı ve Eşzamansız Danışmanlık hizmetlerinin verildiği Forum hizmetlerinden yararlanarak derslerine çalışabileceklerdir.

e-ÖĞRENME İÇERİĞİ

e-Öğrenme içeriği AKUZEM Öğretim Yönetim Sistemi üzerinden sunulmaktadır. Akdeniz Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi sayfasından Öğretim Yönetim Sistemine Giriş bağlantısına tıklayarak ya da direk olarak verilen Öğretim Yönetim Sistemi bağlantısını kullanarak da ulaşabilirsiniz. Kullanıcı adı ve parolanızı yazarak oturum açtığınızda tüm e-Öğrenme içeriğine erişebileceksiniz.

e-öğrenme içeriklerini verimli bir biçimde kullanabilmek için lütfen aşağıdaki hususları ve rehberleri inceleyeniz.

REHBERLER

Bu rehberler, program boyunca derslerde nasıl ilerleyeceğinizi, sınav, ödev yükleme talimatları ve forumlardan nasıl yararlanacağınızın aktarıldığı yardımcı öğelerdir. Video kayıtlarından ve pdf metinlerden oluşan kullanım kılavuzları sizlere sistemin işleyişini tanıtarak, içeriklere daha rahat ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

DUYURULAR

Duyurular bölümü, programla ilgili önemli tarih ve hatırlatmaları içermektedir. Bu bölüm sayesinde değişik etkinliklerin, ödevlerin ve benzeri uygulamaların tarihlerini ve açıklamalarını takip edebilirsiniz. Ayrıca duyurularda verilen bağlantıları kullanarak duyurulan etkinliğe kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Duyuruları Akdeniz Üniversitesi sitesindeki Uzaktan Eğitim Merkezi sayfasından ulaşabileceğiniz gibi Öğretim Yönetim Sistemi içinden de görebilirsiniz.

Takvim ve Yaklaşan Olaylar

Takvim bölümünde dönem boyunca gelişecek önemli olayları ay görünümünde takip ederek inceleyebilirsiniz. Bu şekilde hiçbir önemli etkinliği ve gelişmeyi kaçırmamış olursunuz.

Yaklaşan olaylar sekmesinden ise gün içindeki dersleri ve etkinlikleri takip edebilir, verilen bağlantıları kullanarak etkinliğe kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

EŞZAMANLI VE EŞZAMANSIZ DANIŞMANLI – FORUM HİZMETLERİ

  • Eşzamanlı ve Eş zamansız Danışmanlık Hizmetleri, ders eğitmenleri, bilgi işlem sorumluları ve idari yöneticiler tarafından yürütülecektir.
  • Forum şeklinde düzenlenen danışmanlık hizmetleri için eğitmenler ve sorumlular tarafından açılacak konu başlıklarına soru, sorun ve yorumlarınızı yazabilecek ve geri bildirim alabileceksiniz.
  • Sistem belirlenen saatlerde eşzamanlı olarak sorumlularla karşılıklı iletişim kurabilmenizi sağlayacaktır.
  • Ayrıca belirlenen saatlerde sisteme giremeyen öğrenenler için eşzamansız olarak kullanılmaya devam edecektir.

PROFİLİM

Profilim bölümü ile kendinize kişisel bir sayfa oluşturabilecek, kendinizi ifade edebilecek, öğrendiklerinizi diğer katılımcılarla paylaşabileceksiniz. Ayrıca yine bu bölümde bulunan mesajlarım bölümünden arkadaşlarınız, eğitmenleriniz ve teknik destek ekibi ile bağlantı kurabilecektir.

SINIF ARKADAŞALRIM

Bu bölüm, grubunuzda bulunan diğer katılımcıları görebileceğiniz ve onlarla iletişim kurabileceğiniz bir bölümdür. Böylece sizin gibi AKUZEM sisteminde öğrenme etkinliklerine katılan diğer katılımcılar hakkında bilgi sahibi olabilecek ve paylaşımlarda bulunabileceksiniz.

DERSLER

Dersler öğrenim yılı içindeki haftalara göre eğitmenler tarafından konu uzmanı olan üniversitemiz öğretim elemanları tarafından eşzamanlı ve eşzamansız olarak iki şekilde yürütülmektedir. Dersler bölümünde o dersle ilgili ders metinlerine, derslerin video kayıtlarına, eşzamanlı derslere, öğrenme çıktılarına, önerilen kaynaklara ve konu değerlendirme sorularına ulaşabilirsiniz.

DERS NOTLARI

Ders notları, ders içindeki bilgilerin PDF formatında hazırlandığı bir yardımcı materyaldir. Dilerseniz ders metinlerinin çıktısını alarak basılı malzeme olarak da çalışabilirsiniz.

Ders notlarının içinde konuyla ilgili temel bilgiler örnekler, özet bilgiler ve kendinizi sınayabileceğiniz alıştırma sorular yer almaktadır.

CANLI DERS

Bu bölümde, öğrenenler belirlenen gün ve saatlerde sistem içindeki sanal sınıflara girerek eğitmenlerin ders anlatımlarını dinleyebilir ve sorularını sorabilirler. Sanal sınıflarda ders süresi boyunca ders notları içindeki bilgiler ayrıntıları ile anlatılmakta örneklerle pekiştirme sağlanmaktadır. Canlı derse nasıl katılabileceğinizi öğrenmek için lütfen DERSE NASIL BAĞLANIRIM rehberini inceleyiniz.

ÇİFT TARAFLI ETKİLEŞİM

Gerçek bir sınıf ortamının yakalanmasının hedeflendiği eşzamanlı derslerin işlendiği sanal sınıflarda etkileşimin daha verimli olabilmesi için öğrencilerimiz yazılı ve sesli olarak derslere katılabilmektedir. Canlı derslere etkileşimli katılabilmek için lütfen ADIM ADIM ETKİLEŞİMLİ DERS İŞLEME REHBER ini inceleyiniz. Canlı ders ortamında bulunan öğrencilerimizin sesli olarak derse katılmak için mikrofona sahip olmaları gerekmektedir.

DERS KAYITLARI

Eşzamanlı derslere katılmaya zamanı uymayan öğrenenlerin sanal sınıf ortamından yararlanmaları, sanal sınıfa katılmış olan öğrenenlerin ise istedikleri bir zamanda dersi tekrar edebilmelerine olanak tanıyan ders kayıtları ders saatinin bitiminden hemen sonra yayınlanmakta ve öğretim yılı boyunca dersler bölümü içinde bulunmaktadır. Ders kayıtlarını izleyen öğrenenler sanal sınıfta yapılmış olan tüm eş zamanlı paylaşımları da görebilmektedirler. Ders kayıtlarını izleyebilmek için lütfen DERS KAYITLARINI İZLEME REHBER ini inceleyiniz.

KONU DEĞERLENDİRME SORULARI

Konu değerlendirme soruları her ders notunun sonunda bulunan, eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan ve o hafta anlatılan konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak soruları görebileceğiniz bir bölümdür. Bu soruların çözümlerini ders videolarından tekrar izleyebilir, açıklamalarını dinleyebilirsiniz. Anlamadığınız bölümlerle ilgili sorularınızı forum ortamında eğitmenlerinize ya da arkadaşlarınıza sorabilir ve cevapları tartışabilirsiniz. Bu soruları çözerek kendinizi test edebilir, öğrendiklerinizi pekiştirebilir ve sınavlara hazırlanabilirsiniz.

PROJE ve ÖDEV

Proje ve ödevler dersi yürüten öğretim elemanı tarafından gerekli görülürse verilmektedir.

Ödevler, eğitmeniniz tarafından verilecektir. Ödevleri belirtilen zaman içinde öğretim elemanınızın göndermenizi istediği kanal ile göndermeniz gerekmektedir. Ödevler edindiğiniz bilgileri kullanarak öğrendiklerinizi pekiştirebileceğiniz etkinliklerden oluşmaktadır.

Projeler, eğitmeniniz tarafından dönemlik olarak size bildirilecektir. Projeleri belirtilen zaman içinde öğretim elemanınızın göndermenizi istediği kanal ile göndermeniz gerekmektedir. Projeler dönem boyu edindiğiniz bilgileri kullanarak öğrendiklerinizi bireysel olarak veya grup halinde gösterebileceğiniz etkinliklerden oluşmaktadır.

KÜTÜPHANE

Öğretim Yönetim Sistemi içinden ve web sayfasından ulaşabileceğiniz Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi veri tabanı üzerinden dersleriniz ve ödevleriniz için size yardımcı olabilecek kaynakları araştırabilir ve inceleyebilirsiniz.

SINAVLAR

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Uzaktan Eğitim Programlarının sınavları ara sınav ve yıl sonu sınavları olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmektedir.

Ara sınav, akademik takvimde belirtilen tarih aralığında internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Final sınav ise yine akademik takvimde belirtilen gün ve saatte Antalya merkezli olarak yüz yüze gerçekleştirilmektedir. Sınavlar çoktan seçmeli soru stiliyle yapılandırılmaktadır.

Sınav soruları dersleri veren öğretim elemanları tarafından oluşturulmakta, sınav hazırlanmaları, düzenlemeleri AKUZEM tarafından yapılmakta ve sınav sonuçları e-Akdeniz Otomasyon Sistemi üzerinden duyurulmaktadır.

Ara sınavın başarı puanına katkısı %20, final sınavının başarı puanına katkısı ise %80’dir.

 


Son Güncelleme : 4 Aralık Salı 2018
51